EL-tran konsortion tutkimussuunnitelma

Konsortion johtaja
Prof. Pami Aalto, pami.aalto(a)tuni.fi
Lisätiedot

Konsortion varajohtaja
Prof. Pertti Järventausta, pertti.jarventausta(a)tuni.fi
Lisätiedot

Koordinaattori
YTT Matti Kojo, matti.kojo(a)tuni.fi
Lisätiedot

Tutkimusryhmät


TRE_LA13_YO_____fi_B3___RGB

Tampereen yliopisto www.tuni.fi
Ryhmänjohtaja (PI): Prof. Pami Aalto, pami.aalto(a)tuni.fi (Talouden ja johtamisen tiedekunta)
Tutkijat:
M.Soc.Sc Sarah Kilpeläinen (Talouden ja johtamisen tiedekunta)
YTT Matti Kojo (Talouden ja johtamisen tiedekunta)
YTT Pinja Lehtonen (Talouden ja johtamisen tiedekunta)
MA Carl Muth (Talouden ja johtamisen tiedekunta)

Ryhmänjohtaja: Prof. Pertti Järventausta, pertti.jarventausta(a)tuni.fi (Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta)
Tutkijat:
prof. Sami Repo (Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta)
prof. Seppo Valkealahti (Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta)
prof. Pekka Verho (Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta)
prof. Matti Vilkko (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
TkT Tomas Björkqvist (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
TkL Yrjö Majanne (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
prof. Jukka Konttinen (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
TkT Henrik Tolvanen (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
prof. Saku Mäkinen (Talouden ja johtamisen tiedekunta)
Tenure track -professori Topi Rönkkö (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
TkT Fanni Mylläri (Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta)
TkL Juhani Heljo (Rakennetun ympäristön tiedekunta)
DI Jaakko Sorri (Rakennetun ympäristön tiedekunta)
Lisäksi informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnasta projektin toteutukseen osallistuvat:
– tohtoriopiskelijat: Antti Mutanen, Kimmo Lummi, Joni Markkula, Antti Supponen, Heidi Krohns-Välimäki
– vanhemmat tutkijat: Pertti Pakonen ja Antti Mäkinen

TRE_LA14_AMK____fi_B3___RGB

Tampereen ammattikorkeakoulu www.tamk.fi
Ryhmänjohtaja: TkL Pirkko Harsia, pirkko.harsia(a)tuni.fi
Tutkijat:
TkT, yliopettaja Aki Korpela (Sähkötekniikka, uusiutuvat sähköenergiateknologiat)
Lehtori (DI) Kari Kallioharju (Talotekniikka)

LOGO_UEF musta logo engl läpin pohja vaaka_small2
Itä-Suomen yliopisto www.uef.fi
Ryhmänjohtaja: Prof. Kim Talus, kim.talus(a)uef.fi (Oikeustieteiden laitos, Euroopan energialainsäädäntö)
Tutkijat:
HTT Sirja-Leena Penttinen (Oikeustieteiden laitos, Euroopan energialainsäädäntö)
LOGO_Tutu_logo_suomiSMALL
Turun yliopisto/Tulevaisuuden tutkimuskeskus www.utu.fi
Ryhmänjohtaja: Tutkimusjohtaja Tekn.tri Jyrki Luukkanen, jyrki.luukkanen(a)utu.fi (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)
Tutkijat:
Hallintotieteiden tri. Jarmo Vehmas (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)
Tutkimusjohtaja Tekn.tri Jari Kaivo-oja (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)

LOGO_VTT_RGB
VTT www.vtt.fi
Ryhmänjohtaja: MMT Juha Kiviluoma, juha.kiviluoma(a)vtt.fi
Tutkijat:
Tekn tri. Kari Mäki (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)
Tekn.tri Jari Ihonen (Polttokennot)
DI. Janne Sarsama (Riskienhallinta)
Tekn. tri Tony Rosqvist (Riskienhallinta)
DI. Tohtorikoulutettava, Erkka Rinne (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)
DI. Atte Löf (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)