EL-tran konsortion tutkimussuunnitelma

Konsortion johtaja
Prof. Pami Aalto, pami.aalto(a)uta.fi
Lisätiedot

Konsortion varajohtaja
Prof. Pertti Järventausta, pertti.jarventausta(a)tut.fi
Lisätiedot

Koordinaattori
YTT Matti Kojo, matti.kojo(a)uta.fi
Lisätiedot

Tutkimusryhmät

LOGO_utalogo350px_fin
Tampereen yliopisto www.uta.fi
Ryhmänjohtaja (PI): Prof. Pami Aalto, pami.aalto(a)uta.fi (Johtamiskorkeakoulu)
Tutkijat:
VTM Teresa Haukkala (Johtamiskorkeakoulu)
M.Soc.Sc Sarah Kilpeläinen (Johtamiskorkeakoulu)
DI Kirsi Kotilainen (Johtamiskorkeakoulu)
YTT Matti Kojo (Johtamiskorkeakoulu)
YTM Pinja Lehtonen (Johtamiskorkeakoulu)
MA Carl Muth (Johtamiskorkeakoulu)

LOGO_UEF musta logo engl läpin pohja vaaka_small2
Itä-Suomen yliopisto www.uef.fi
Ryhmänjohtaja: Prof. Kim Talus, kim.talus(a)uef.fi (Oikeustieteiden laitos, Euroopan energialainsäädäntö)
Tutkijat:
HTM Sirja-Leena Penttinen (Oikeustieteiden laitos, Euroopan energialainsäädäntö)

LOGO_tamk_fin_vaaka_web_small
Tampereen ammattikorkeakoulu www.tamk.fi
Ryhmänjohtaja: TkL Pirkko Harsia, pirkko.harsia(a)tamk.fi
Tutkijat:
TkT, yliopettaja Aki Korpela (Sähkötekniikka, uusiutuvat sähköenergiateknologiat)
Lehtori (DI) Kari Kallioharju (Talotekniikka)

LOGO_TTY_tuplalogo
Tampereen teknillinen yliopisto www.tut.fi
Ryhmänjohtaja: Prof. Pertti Järventausta, pertti.jarventausta(a)tut.fi (Sähkötekniikan laitos)
Tutkijat:
prof. Sami Repo (Sähkötekniikan laitos)
prof. Seppo Valkealahti (Sähkötekniikan laitos)
prof. Pekka Verho (Sähkötekniikan laitos)
TkT Antti Rautiainen (Sähkötekniikan laitos)
prof. Matti Vilkko (Systeemitekniikan laitos)
TkT Tomas Björkqvist (Systeemitekniikan laitos)
TkL Yrjö Majanne (Systeemitekniikan laitos)
prof. Jukka Konttinen (Kemian ja biotekniikan laitos)
TkT Henrik Tolvanen (Kemian ja biotekniikan laitos)
prof. Saku Mäkinen (Teollisuustalouden laitos)
DI Kirsi Kotilainen (Teollisuustalouden laitos)
TkT Topi Rönkkö (Fysiikan laitos)
DI Fanni Mylläri (Fysiikan laitos)
TkL Juhani Heljo (Rakennustekniikan laitos)
DI Jaakko Sorri (Rakennustekniikan laitos)
Lisäksi Sähkötekniikan laitokselta projektin toteutukseen osallistuvat:
– tohtoriopiskelijat: Antti Mutanen, Kimmo Lummi, Joni Markkula, Antti Supponen, Heidi Krohns-Välimäki, Anna Kulmala
– vanhemmat tutkijat: Pertti Pakonen ja Antti Mäkinen

LOGO_Tutu_logo_suomiSMALL
Turun yliopisto/Tulevaisuuden tutkimuskeskus www.utu.fi
Ryhmänjohtaja: Tutkimusjohtaja Tekn.tri Jyrki Luukkanen, jyrki.luukkanen(a)utu.fi (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)
Tutkijat:
Hallintotieteiden tri. Jarmo Vehmas (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)
Tutkimusjohtaja Tekn.tri Jari Kaivo-oja (Tulevaisuuden tutkimuskeskus)

LOGO_VTT_RGB
VTT www.vtt.fi
Ryhmänjohtaja: Tekn.tri Hannele Holttinen, hannele.holttinen(a)vtt.fi
Tutkijat:
Tekn tri. Kari Mäki (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)
Tekn.tri Jari Ihonen (Polttokennot)
DI. Janne Sarsama (Riskienhallinta)
Tekn. tri Tony Rosqvist (Riskienhallinta)
DI. Tohtorikoulutettava, Erkka Rinne (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)
DI. Atte Löf (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)
DI. Kim Forssen (Älykäs energia ja järjestelmäintegraatio)